Utópia: Afrikai szegénység az egyik leggazdagabb országban – mozi

Huszonnyolc évvel azután, hogy John Pilger leforgatta „Titkos ország” című…

Euronews: megérteni a híreket.
Fizessen elo Európa legnézettebb hírcsatornájára!:http://eurone.ws/13iKL6E
Az euronews 13 másik nyelven is elérheto: http://eurone.ws/19BTVyt

http://hu.euronews.com/2013/11/20/utopia-afrikai-szegenyseg-az-egyik-leggazdagabb-orszagban
Huszonnyolc évvel azután, hogy John Pilger leforgatta „Titkos ország” című dokumentumfilmjét Ausztrália őslakosainak borzalmas életkörülményeiről, a veterán ausztrál újságíró visszament a helyszínre, hogy megnézze, mi változott.
Semmi.
A film címe Utópia. Lehetne áthallásos is, pedig egy őslakos-település neve.
A dokumentumfil azt boncolgatja, hogy miért él egy egész közösség extrém szegénységben a világ egyik leggazdagabb országában.
– Emberek olyan körülmények között élnek, amilyeneket legtöbbször Indiához vagy Afrikához kötünk. Hogyan halhatnak meg gyerekek megelőzhető betegségekben néhány mérföldre Alice Springs városától, ahol a fehér gyerekek pont ugyanolyan gazdagságban élnek, mint a fejlett világ nagyrészében? Hogy lehet ekkora az ellentmondás, és miért nem beszélnek erről az emberek?” – sorolta kérdéseit a rendező.
A film egykori koncentrációs táborokba is elviszi a nézőt. Olyanba is, amelynek ma menő szálloda működik a helyén.
Pedig néhány évtizede még itt póbálták beilleszkedésre szoktatni az őslakosokat. Itt szakították el a gyerekeket a családjuktól. Ezt nevezték beavatkozásnak.
Az Aboriginaloknak most is el kell viselniük a hatóságok bántalmazását és a többség kizsákmányolását.
És az őslakosokhoz kötődő sztereotípiákat és előítéleteket is.
John Pilger szerint a médiában Ausztrália őslakosait általában részegként, alkoholistaként, de mindenképp az itallal kapcsolatban álló emberekként mutatják be. „Amiből azt a következtetést lehet levonni, hogy reménytelen velük kezdeni bármit. Pedig messze nem az. És ezen azt értem, vannak olyan alapvető dolgok, amelyeket szinte egyik napról a másikra meg lehetne változtatni. Nagyon oda kell figyelni a gyerekekre. Nagyon oda kell figyelni a lecsúszó vagy az elszegényedett családokra. El kell juttatni az alapvető szolgáltatásokat a távoli közösségekbe is. És még sorolhatnám” – mondta a hetvennégy éves filmes.
A családok erőszakos szétszakításától a film eljut 2007-ig, amikor az Aboriginal férfiakra egy újabb bélyeg égett rá: a pedofília.
Az Utópiát Angliában már játsszák a mozik.

Find us on:
Youtube http://bit.ly/zr3upY
Facebook http://www.facebook.com/euronews.fans
Twitter http://twitter.com/euronews

Vélemény, hozzászólás?