Bodzavirágos eperlekvár recept ◾ BEFŐZÉS KÖNNYEN

A bodzavirágos eperlekvár nálunk stabil kamra elem, ezért minden évben drukkolok, hogy menjen le az eper ára addig, amíg a bodza nem virágzik el.
A hagyományos eperlekvár is népszerű nálunk, de ez a különleges virágos kiemelt szerepet kap a télen gyakran sütött linzer kekszekben és a családszeretgető croissantos reggeliken. A pontos recept és készítése a leírásban, lentebb. ⬇

📽️ A videóhoz felirat is elérhető, csak kapcsold be fent.

Nézz még több receptet képekkel a weboldalamon itt: http://annuskam.hu/

◽ ◽ ◽ Még több tartalomért ◽ ◽ ◽
Iratkozz fel a csatornámra itt: http://bit.do/e8KD6
Ha megnyomod a 🔔 csengőt, kapsz értesítést az új videóról.
Kövess Facebookon is itt: https://www.facebook.com/wannuskam/
Kövess Instagramon is itt: https://www.instagram.com/wannuskam/

💡 Tipp: Nagyon fontos, hogy csak olyan helyről szedjünk bodzát, ami nem az útszélén van, nem poros, szmogos.

▶ RECEPT
Hozzávalók 3 liter lekvárhoz:

2,5 kg eper
1 kg cukor (ízlés szerint lehet több)
20 bodzavirág
dzsemfix vagy pektin (Ha szeretnél rövidíteni a főzési időn és biztosra menni a sűrűséggel, akkor használd hozzá valamelyiket. Pektin szinte minden boltban kapható a befőzős állványon kis tasakban. Rá van írva, hogy x kg gyümölcshöz, mennyi pektin kell.)

Elkészítés:

1. Az alaposan megmosott eprek tetejét kivágjuk és félbevágva egy nagy keverőtálba szórjuk. Egy krumplinyomóval durvára törjük, hogy levet engedjen és bele tudjon majd ázni a bodzavirág finom aromája. Beleszórjuk a cukrot és összekeverjük. A bodzákat alaposan átvizsgáljuk, hogy nehogy legyen rajta egy pici bogár és a virágokkal lefelé belepakoljuk a tálba és egy egy villával alaposan belenyomkodjuk. Fóliával lefedve a hűtőbe tesszük 1 napra, hogy legyen ideje a bodza íznek átjárni az epret.

2. Mint minden befőzésnél, itt is a befőttesüvegeket egy alapos mosogatás után, a sütőben csírátlanítom úgy, hogy 150 fokon 30 percet hevítem őket. Te nyugodtan használj más, neked bevált vagy jobban tetsző módszert. A lényeg, hogy steril üvegbe kerüljön a finom lekvár. Még a főzés előtt egy kis tányért mindig beteszek a fagyasztóba, mert ez segít megállapítani majd, hogy elég sűrű lett-e a lekvár.

3. Az epres pépet átöntjük egy nagy lábosba és közepes hőfokon forrásig hevítjük. 5 perc forrás után vegyük takarékra, halásszuk ki belőle a virágokat és a kiengedett levüket öntsük vissza. Ezen a ponton eldönthetjük, hogy lekvár helyett dzsemet szeretnénk-e? Dzsemhez így ahogy van, darabosan főzzük tovább. Én viszont már most tudom, hogy ezt a lekvárt linzer kekszbe is szeretném tölteni, ezért botmixerrel kisebbre pürésítem, hogy maradjon is benne pár kisebb gyümölcsdarab, de egyenletesen kenhető is legyen az eredmény. Ha rövidítenél a főzési időn és használsz pektint vagy dzsemfixet, akkor azt is most add hozzá a csomagoláson szereplő mennyiségben.

4. Ha ez megvan közepes fokozaton forraljuk 10 percig. A jéghidegre hűlt tálkára cseppentsünk belőle egy keveset és nézzük meg folyik-e. Ha nem, akkor az ujjunkkal óvatosan nyomjuk be, hogy lássuk mennyire lett sűrű. Ha még nagyon híg, időnként megkeverve főzzük tovább és 20 percenként teszteljük újra addig, amíg nem érjük el a kívánt sűrűséget. Amikor már jó vegyük alacsonyabb fokozatra és szedjünk át belőle egy kisebb kancsóba, így precízen és könnyen meg tudjuk tölteni az előkészített steril üvegeket. Fontos, hogy a forró üvegeket, csak hőálló kesztyűben fogjuk meg. Miután megtöltöttük, zárjuk le és állítsuk fejtetőre őket.
Végül egy nagy kosárba rendezgetjük és vastag, meleg takaróval bebugyolálva hagyjuk őket lassan, fokozatosan kihűlni.
#annuskám #recept #eperlekvár

Vélemény, hozzászólás?