1. rész Máté Bence – A természet magyar fotósai

Ez évben 25. alkalommal fogják átadni Az Év Természetfotósa díjat, több mint száz pályázóból kiválasztva azt az egyet, aki az elmúlt évben a legjobban ragadja meg a körülöttünk élő természet egy-egy jelenségét.

A pillanatot megörökítő magyar mesterek közül néhány név a teljesség igénye nélkül: Máté Bence, Radisics Milán, Selmeczi Dániel, Novák László, Kármán Balázs, Dulai Dávid, Zsila Sándor, Daróczi Csaba, Ritzel Zoltán, Rahme Nikola, Mészáros László, Kudich Zsolt – Zsirmon Réka, Dombovári Tibor, Forrásy Csaba, Násfay Béla, Potyó Imre. Közülük sokan rangos nemzetközi díjak tulajdonosai, példaként Máté Bence a természetfotózás Oscar-díját, a Wildlife Photographer of the Year díjat is magáénak mondhatja. Bizonyos, hogy e műfajban a világ élvonalához tartozunk.

A kiemelkedő tehetségeken kívül számos, jól ismert kiváló fotós dolgozik a közös célon: a társadalom esztétikai értékrendjének befolyásolásán, a környezet- és természetvédelem értékeinek, jelentőségének, problémáinak a fotóművészet eszközeivel való bemutatásán, a természeti értékek és folyamatok dokumentálásán.

A közös célt mindegyikük sajátos, egyedi alkotóként közelíti meg. Miért pont azt és pont úgy láttatják képeiken? Hogyan választják ki témáikat, helyszíneiket? Hogy készülnek egy-egy fotóstúrára? Spontaneitás vagy hosszas előkészület? Egy pillanat műve a pillanat műve? Miért készítik képkockáik tömegét? Melyikkel lesznek elégedettek? Miért fotóznak? Hogyan váltak természetfotóssá? Mi tartja meg őket annak évek hosszú során? Kinek fényképeznek? Miért pont a természet képeik témája? Miért tartják fontosnak a természet megismertetését, megszerettetését? Hogyan egyeztethető össze természet és művészet?

Az elkészülő kis portrék 5 percbe, egy rövid filmpillanatba – ahogy ők, tizenhatan egy képkockába – sűrítik alkotói személyiségüket, szeretett természeti értékeiket, tájaikat, elkísérve őket egy-egy fotós napra. És a képek csak készülnek…

Vélemény, hozzászólás?